11 listopada, na pamiątkę odrodzenia się Polski w 1918 r. po 123 latach niewoli, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ono formalnie ustanowione w ostatnich latach II RP na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r. jako Święto Niepodległości, zniesione 22 lipca 1945 r. przez władze komunistyczne, a następnie przywrócone w okresie transformacji ustrojowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą funkcjonującą obecnie.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę było wynikiem splotu różnych działań – procesu, który rozpoczął się wcześniej. Niepodległość Polski ogłosiła już 7 października 1918 r. Rada Regencyjna. 11 listopada po kapitulacji Niemiec zakończyła się I wojna światowa. Wojska niemieckie rozbrojono i usunięto z Warszawy. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu – został on Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 14 listopada Rada powierzyła mu także władzę cywilną. 16 listopada Józef Piłsudski w nocie telegraficznej zawiadomił państwa zachodnie o powstaniu niepodległej Polski, a 18 listopada powołał pierwszy rząd z premierem Jędrzejem Moraczewskim na czele.

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. W tym roku Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach np. poprzez udział w akcji „Niepodległa do hymnu” czy Wirtualnym Festiwalu Niepodległej na Krakowskim Przedmieściu.

Post By

Anna Zubrzycka

Skip to content